Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu u pandemijskim je uvjetima u više navrata nastavu preko noći morao prilagođavati izvođenju na daljinu. U tome smo se izvrsno snašli te ćemo ove godine u sklopu Noći muzeja posjetiteljima pokazati kako se veterina nekad studirala, koje je novine donijelo digitalno doba, što smo staro zadržali, a novo uspješno primijenili. Posjetitelji će moći vidjeti opremu od instrumenata koji su se u prošlim stoljećima koristili pri teškim porođajima, operacijama i kastraciji do suvremenih digitalnih rješenja u izvođenju nastave te primjene umjetne inteligencije u dijagnostici i liječenju životinja.

Veterinarska kirurgija kroz povijest
Na Klinici za kirurgiju, ortopediju i oftalmologiju, u prostoru pregledavaonice za konje, izložit će se stare knjige, eksponati, instrumenti, plakati o kirurgiji i anesteziji kroz povijest.
INSTA(NT) – vef_hista
Prikazat će se embriološki „kompoti“ i jedinstvena zbirka slika histoloških organa i tkiva te fotografija embrioloških izložaka i histoloških preparata. Održat će se i miniradionica praktičnog dijela na kojoj će se mikroskopirati odabrani preparati te miniradionice natjecateljskog karaktera u prepoznavanju embrioloških izložaka i histoloških preparata.
Izložba Zavoda za sudsko i upravno veterinarstvo
Posjetitelji će se upoznati s instrumentima koje su veterinari u različitim razdobljima razvoja veterinarske medicine upotrebljavali na terenu te s problematikom koju su rješavali kroz povijest te kako se veterinarska struka razvijala, uključujući razvoj nastavne djelatnosti na Veterinarskom fakultetu od njegova osnutka.
Izložba Zavoda za veterinarsku patologiju
Muzejska zbirka sastoji se od oko 3000 preparata patološki promijenjenih organa različitih životinjskih vrsta, humanih organa, konkremenata i stranih tijela koje su od 1923. godine sakupljane u sklopu kliničkog rada Zavoda. Posjetitelji će vidjeti low-cost skener za snimanje virtualnih histoloških preparata kao korak prema digitalnoj budućnosti.
BeesConnect on VEF
Održat će se izložba i miniradionica s mikroskopiranjem anatomskih preparata pojedinih dijelova tijela pčele te će se posjetitelji upoznati s građom tijela pčele, te radionice natjecateljskog tipa s prepoznavanjem i opisima funkcija izložaka kroz usporedbu s digitalnim fotografijama. Najmlađi će se natjecati u crtanju i izrađivanju košnica s pčelicama.
Izložba Zavoda za uzgoj životinja i stočarsku proizvodnju
Izložit će se muzejska zbirka gipsanih animalističkih motiva kipara Roberta Frangeša Mihanovića, dermopreparati kunića i peradi, kolekcije perja, zubala goveda i konja te virtualni 3D modeli muzejske zbirke animalističkih motiva. Pokazat će se i rekonstruirani laboratorij s opremom te edukativna videoprezentacija Izvorne pasmine – naše blago.
Reptilomanija+
Udruga studenata veterinarske medicine „Equus“ organizirat će miniizložbu „Reptilomanija+“ na kojoj će se uz reptile izložiti i glodavci i kunići, te će se omogućiti fotografiranje s nekim vrstama kućnih ljubimaca.

Sadržaj i oblikovanje programa: Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu