U skladu s ovogodišnjom temom Noći muzeja "Muzeji- inovacije i digitalna budućnost", Muzej Croata insulanus Grada Preloga kreće se u korak s novim medijima i digitalnom stvarnošću prenoseći kroz njih tradicionalne oblike likovnog izražavanja. Izabrana djela iz stalnog postava Muzeja biti će prezentirana kroz kompjuterske animacije. Izložba "Eteralni kod" Hrvatskog društva likovnih umjetnika Međimurja nudi nam čitanje djela putem QR kodova. Prostorne instalacije prezentirati će varaždinska umjetnica Lila Herceg na 2. katu našeg Muzeja. Uz izložbene programe, organiziran je glazbeni program u kojem sudjeluju Tamara Korunek i Hrvoje Šenjug, te Lea Šprajc. Program se osim u muzejskom prostoru, odvija i u Knjižnici i čitaonici Grada Preloga.

Otvorenje Noći muzeja 2019.
Organizatori Noći muzeja u Prelogu predstaviti će program koji posjetitelje očekuje u prostoru Muzeja Croata insulanus Grada Preloga i Knjižnice i čitaonice Grada Preloga.
Izložba "Eteralni kod"
Izložba "Eteralni kod" Hrvatskog društva likovnih umjetnika Međimurja predstavlja čitanje djela putem QR kodova. Autori djela: A. Tomulić, A. Zbašnik, B. Miljančić, B. Vojvodić, D. Štokić, D.I. Sesartić, I. Mrčela, I. Mesek, K. Pongrac, P. Krpan i J. Hlupić Dujmušić, M. Drk, M. Batarilović, M. Crtalić, S. Šafarić, S. Jerković, V. Ivanković, V. Popović, R. Štokić, S. Horvat, R. Weissman Nagy.
Samostalna izložba Lile Herceg
Varaždinska umjetnica Lila Herceg temu Noći muzeja prenosi kroz interaktivnu svjetlosno – ambijetalnu instalaciju naziva "Lovetrails" na 2. katu Muzeja Croata insulanus Grada Preloga.
Glazbeni program
U Muzeju Croata insulanus Grada Preloga u Noći muzeja organiziran je i glazbeni program. U prizemlju muzeja će se održati koncert Tamare Korunek i Hrvoja Šenjuga, dok će na 1. katu nastupiti Lea Šprajc.
Program za djecu
Muzej Croata insulanus Grada Preloga najmlađim posjetiteljima pripremio je oslikavanje lica sa željenim motivima te slatke poklone, dok na dječjem odjelu Knjižnice i čitaonice Grada Preloga mališane očekuju Priče iz davnine (interaktivne digitalne slikovnice).

Sadržaj i oblikovanje programa: Muzej Croata insulanus Grada Preloga