Pomorski i povijesni muz. Hrv. prim. Rka

SAŽETAK PROGRAMA U NOĆI MUZEJA

Muzej će se priključiti nacionalnoj manifestaciji Noć muzeja 2018. programima koji promoviraju sport, rekraciju i zdrav način života. Za one, ne baš sportske tipove, pripremili smo koncerte, vodstva, izložbe i predstavljanja. Za programe su se, osim djelatnika Muzeja, probrinuli naši brojni, stalni, ali i novi suradnici.

Stalni postav bit će dostupan posjetiteljima tijekom Noći muzeja od 18:00 do 01:00 sati. Mali podsjetnik o cjelinama i organizaciji postava: Lapidarij i Čudotvornica u perivoju Guvernerove palače, U obrani domovine u prizemlju, Kroz prozor Guvernerove palače i Staro oružje na prvom katu te Jedra Kvarnera i Tragovi vremena na drugom katu.

Pomorski i povijesni muz. Hrv. prim. Rka - PROGRAM

Bertuchovo slikovno carstvo - Otkrij tajne dječje enciklopedije / IZLOŽBA

Izložba "Bertuchovo slikovno carstvo - Otkrij tajne dječje enciklopedije" autorice Kristine Gverić i u organizaciji Hrvatskog školskog muzeja iz Zagreba, predstavlja ilustracije jedne od prvih dječjih enciklopedija, Slikovnice za djecu Friedricha Justina Bertucha. Enciklopedija je izlazila od 1790. do 1830. godine i na djeci prihvatljiv i razumljiv način, vrhunskim ilustracijama i razumljivim tekstovima pojašnjavala svijet koji ih okružuje.

HU HU Kikinda - najveće zimovalište malih ušara na svijetu / IZLOŽBA

Imajući u vidu da je sova simbol manifestacije Noć muzeja, Muzej ugošćava izložbu Narodnog muzeja Kikinda koja tematizira tu fascinantnu i korisnu životinju, a posjetiteljima će biti dostupna upravo u vrijeme odvijanja te manifestacije. Godine 2009., na osnovu podataka Centra za zaštitu sova Srbije, kikindski trg proglašen je najvećim zimovalištem male ušare na svijetu. Te godine, u centru grada, izbrojane su 743 sove (na jednom drvetu njih čak 165). Mala ušara postala je tako jedan od zaštitnih znakova Kikinde i dio njezinog identiteta, a centar grada od 2013. i prvo urbano zaštićeno stanište sova na svijetu. Realizacija gostovanja predstavlja nastavak suradnje dviju muzejskih institucija iz Hrvatske i Srbije koja je započeta gostovanjem izložbe "Tržnica - trbuh grada" krajem 2016. godine u Kikindi. Trajanje izložbe: 10. 1. - 5. 2. 2018.

Počeci podvodnih civilnih aktivnosti na Kvarneru / IZLOŽBA

Prezentacija/virtualna izložba kroz koju će se predstaviti dio fundusa Muzeja vezan uz opremu za podvodni i sportski ribolov i snimanje (ostavština Medur).

Svjetlo na nebu / IZLOŽBA

Gostujuća izložba Tehničkog muzeja Slovenije. Trajanje izložbe 25. 01. - 08. 02. 2018.

18:00 - 22:00 h
Brže, više, jače / citius, altius, fortius u Čudotvornici / RADIONICA

U Čudotvornici Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka održat će se program s radionicama za djecu. Kako smo uspjeli spojiti učenje, razgibavanje i zabavu saznajte uz pomoć "muzejskog twistera" – popularne društvene igre u novom, muzejskom, ruhu. Program također uključuje rimske igre Tri kamenčića (igra žetonima na ploči) i Trigon (igra lopticom) te kreativni kutak za naše najmlađe.

18:30 - 19:00 h
Gimnastika za sva vremena / ZABAVNI PROGRAM

Posjetitelji će se moći okušati u gimnastičkim vježbama s članovima gimnastičkog kluba Vita.

19:00 - 19:15 h
Nastup učenika Glazbene škole u Noći muzeja / KONCERT

Učenici Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova održat će koncert.

19:30 - 20:00 h
Zaplešite s nama / ZABAVNI PROGRAM

Plesni studio Flashdance Unit čija je djelatnost popularizacija urbanih plesnih stilova kod djece, mladeži i odraslih poziva posjetitelje da im se pridruži u zabavnim aktivnostima u Noći muzeja.

20:00 - 20:15 h
Nastup učenika Glazbene škole u Noći muzeja / KONCERT

Koncert učenika Glazbene škole Ivan Matetić Ronjgov iz Rijeke.

20:15 - 20:30 h
Ulicama moga grada: povijest Rijeke i Opatije ispisana imenima ulica i trgova (1867.-2017.) / PREDSTAVLJANJE

Prezentacija projekta Ulicama moga grada: povijest Rijeke i Opatije ispisana imenima ulica i trgova (1867.-2017.) učenika Prve riječke hrvatske gimanizije i Gimnazije Eugena Kumičića iz Opatije. Izložba će biti postavljena od 18:00 do 01:00.

20:30 - 21:00 h
Vježbajte s nama / ZABAVNI PROGRAM

Društvo sportske rekreacije Carolina potiče i promiče vrijednosti sportske rekreacije, radi na unapređenju kvalitetu života kroz obogaćivanje slobodnog vremena organiziranjem raznih sportsko-rekreativnih sadržaja za sve dobne skupine.

21:00 - 22:00 h
Tehnike disanja s Melitom Adany / ZABAVNI PROGRAM

Posjetitelji mogu naučiti ponešto o tehnikama disanja od Melite Adany, hrvatske sportašice i rekorderke u ronjenju na dah.

22:00 - 22:30 h
Kroz stalni postav s Igorom Žicom / STRUČNO VODSTVO

Posjetitelje će kroz stalni postav prvoga kata provesti Igor Žic. Vodstvo kreće iz atrija na ulazu u Zeleni salon.

23:00 - 23:30 h
Kroz stalni postav s Igorom Žicom / STRUČNO VODSTVO