Muzička akademija Sveučilišta u Zagre

SAŽETAK PROGRAMA U NOĆI MUZEJA

Predavanje „Glazba i politika“ prof.dr.sc. Ive Josipovića. Predavanje će se održati u organizaciji Muzejskog dokumentacijskog centra (MDC), u petak 27.1.2017. u 19.00 sati, u Dvorani Stančić Muzičke akademije u Zagrebu.

Muzička akademija Sveučilišta u Zagre - PROGRAM

19:00 - h
Glazba i politika / PREDAVANJE

Što je povezivalo Šostakoviča i Staljina, kakvi su glazbenici bili Henrik VIII, Fridrich Veliki i Bill Clinton, što se krije iza fame o Titu kao pijanistu i kako Putin pjeva samo su neke od povijesno-glazbenih činjenica o kojima će biti riječi u Noći muzeja na predavanju „Glazba i politika“ prof.dr.sc. Ive Josipovića. Predavanje će se održati u organizaciji Muzejskog dokumentacijskog centra (MDC), u petak 27.1.2017. u 19.00 sati, u Dvorani Stančić Muzičke akademije u Zagrebu. Predavanje profesora Josipovića, profesora, glazbenika i političara koji, kako sam kaže, pripada dvama svjetovima – onome glazbe i onome politike, upravo je na tragu teme ovogodišnje Noći muzeja koja će se baviti utjecajem glazbe i glazbenika na društvo, djelima i osobnostima koje su kroz povijest utjecale i mijenjale svijet – ponekad - čineći ga ljepšim i boljim. Predavanje “Glazba i politika” propituje međusobne utjecaje i djelovanja politike i glazbe, ilustrirajući ih nizom glazbenih primjera, ukazuje na njihove složene odnose kroz povijest, ali i u suvremenosti.Glazba prema profesoru Josipoviću djeluje "kao zrcalo društva", njome političari mogu slati poruke mira, jačati osjećaj nacionalnog identiteta, ali i zlorabiti je za širenje razornih ideologija. Kao bivši hrvatski predsjednik profesor Ivo Josipović govoriti će i iz osobnog iskustva političara i glazbenika o tome kako glazba može i kako jest doprinosila jačanju mira i otvaranju komunikacije među ljudima.

Sadržaj i oblikovanje programa: Muzička akademija Sveučilišta u Zagre

Muzička akademija Sveučilišta u Zagre