Javna ustanova u kulturi Zvonimir Solin

SAŽETAK PROGRAMA U NOĆI MUZEJA

Javna ustanova u kulturi Zvonimir Solin za svoj prvijenac u sudjelovanju na manifestaciji Noć muzeja pripremila je uistinu bogat program u gotovo svim segmentima kulturne djelatnosti. Oslanjajući se na učestalo tituliranje Solina gradom mladih Noć muzeja započinje u Zvonimiru u 18 sati upravo s najmlađima i njihovim doprinosom razvoju i održanju kulture u Solinu. Galerija Zvonimir, u prizemlju zgrade ugostit će dječje izložbe i to izložbu i predstavljanje projekta »Kao košuta« u kojima će se publika upoznati s čitavim procesom izrade replike poznatog salonitanskoga mozaika s prikazom dvaju jelena. Mozaik su u Zvonimirovim radionicama za djecu izradili učenici OŠ Vjekoslava Paraća pod vodstvom prof. Sanje Mirošević. Uz prezentaciju mozaika u galeriji će biti izloženi i crteži osnovaca na temu antičke Salone, kao i tematski povezani radovi najmlađih iz dječjeg vrtića Salona.

Drugi dio otvaranja posvećen je projektu i izložbi »Plavo-zeleni biseri Solina« učenikâ drugog razreda OŠ don Lovre Katića pod vodstvom učiteljice Željane Lažete. Riječ je o projektu upoznavanja s kulturno-prirodnim znamenitostima Solina, zaštićenim spomenikom prirode močvarnim čempresom i endemskom vrstom mekousne pastrve Solinke uz izložbu crteža i suvenira ovih kulturno-prirodnih znamenitosti Solina izrađenih u antičkome duhu.

Turnir u antičkim igrama, replikama izrađenim u Zvonimirovim radionicama za djecu slijedi nakon otvaranja izložbe i predstavljana projekata u 18,30 sati, a igrati će ga učenici solinskih osnovnih škola. Program se potom nastavlja u 19 sati projekcijom dokumentarnoga filma Bogdana Žižića »Po ruševinama stare Salone« i usporedim razgledavanjem stalnoga postava Gradske galerije (na prvome katu), izložbe najpoznatijih salonitanskih odljeva »Salona Divina« i uljâ na platnu najpoznatijih solinskih slikara, uz stručno vodstvo zaposlenika Ustanove.

Glazbeno-dramski program Noći muzeja u Zvonimiru započinje u 20 sati recitalom »Praštanje« redatelja i scenarista Rade Perkovića u kojemu igraju: Robert Kurbaša, Marijan Grbavac, Stefan Kokoškov, Ratomir Kliškić, Pavle Kolarov i dr., a zaključit će se glazbenim nastupom Meri Cetinić u 21 sat.

Javna ustanova u kulturi Zvonimir Solin - PROGRAM

18:00 - 18:30 h
"Kao košuta" / IZLOŽBA

18:00 - 18:30 h
"Plavo-zeleni biseri Solina" / PREDSTAVLJANJE

Drugi dio otvaranja posvećen je projektu i izložbi »Plavo zeleni biseri Solina« učenikâ drugog razreda OŠ don Lovre Katića pod vodstvom učiteljice Željane Lažete. Riječ je o projektu upoznavanja s kulturno-prirodnim znamenitostima Solina, zaštićenim spomenikom prirode močvarnim čempresom i endemskom vrstom mekousne pastrve Solinke uz izložbu crteža i suvenira ovih kulturno-prirodnih znamenitosti Solina izrađenih u antičkome duhu.

18:30 - 19:00 h
Turnir u antičkim igrama / IGRAONICA

19:00 - 19:30 h
Po ruševinama stare Salone II / PROJEKCIJA

Na mjestu današnjeg Solina u antičko doba nalazila se starorimska Salona, svojedobno najveći grad na obalama Jadrana. Bogdan Žižić, i sam rodom iz Solina, realizirao je o Saloni dvije dokumentarne emisije pod zajedničkim naslovom "Po ruševinama stare Salone". Prva emisija prikazuje i tumači salonitanske bazilike, brojne nekropole, teatar i amfiteatar.

19:00 - 20:00 h
Razgledavanje / STRUČNO VODSTVO

razgledavanjem stalnoga postava Gradske galerije, izložbe najpoznatijih salonitanskih odljeva »Salona Divina« i uljâ na platnu najpoznatijih solinskih slikara, uz stručno vodstvo zaposlenika Ustanove.

20:00 - 20:45 h
Praštanje / PREDSTAVA