Društvo Terra banalis

SAŽETAK PROGRAMA U NOĆI MUZEJA

Muzejska ruta Banovinom

Za inicijativu i organizaciju Noći muzeja 2018 odgovorni su volonteri Društva Terra banalis, a suorganizatori su: Grad Glina, Srednja škola Glina, Gradska knjižnica i čitaonica Glina, Hrvatski dom Glina, Interpretacijski centar baštine Banovine, Gradski muzej Sisak, Grad Hrvatska Kostajnica, Turistička zajednica Grada Hrvatska Kostajnica, Grad Petrinja, Hrvatski dom Petrinja, Galerija Krsto Hegedušić, Turistička zajednica Grada Petrinje, Općina Topusko, Srednja škola Topusko, Narodna knjižnica i čitaonica Topusko, Turistička zajednica Općine Topusko, Hotel Top-Terme Topusko, Ženski vokalni sastav Petrus.

Nakon organizacija Noći muzeja 2016. i 2017. u Hrvatskoj Kostajnici te Prve Noći muzeja u Glini 2017 manifestacija se 2018. širi na prostor Banovine te se održava u gradovima Petrinji, Glini, Topuskom i Hrvatskoj Kostajnici.

Za sve one koji žele obići postave izložbi i aktivnosti osiguran je prijevoz autobusom iz Petrinje do Gline i Topuskog te natrag, a u organizaciji Turističke zajednice Grada Petrinja i Turističke zajednice Općine Topusko.

Stručnu podršku pružili su: Hrvatsko muzejsko društvo, Odsjek za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, Hrvatski institut za povijest, Hrvatski restauratorski zavod, Hrvatski državni arhiv, Konzervatorski odjel Ministarstva kulture u Sisku.

Društvo Terra banalis - PROGRAM


17:00 - 17:30
PETRINJA - Predstavljanje povijesnih postrojbi Prve i druge banske pukovnije / PREDSTAVLJANJE

17.00-17.15 h Predstavljanje povijesnih postrojbi Prve i druge banske pukovnije (zgrada Grada Petrinje, Gundulićeva 2, Petrinja) 17.00-24.00 h Ručno izrađene replike originalnih odora krajišnika Prve i druge banske pukovnije s kraja 18. stoljeća nosit će članovi Društva Terra banalis i njihovi gosti u gradovima Banovine (Petrinji, Glini i Topuskom) 17.20-17.30 h Otvaranje manifestacije uz pozdravne govore predstavnika Grada Petrinje, Grada Gline i Općine Topusko i Sisačko-moslavačke županije (Hrvatski dom Petrinja, Petrinja)

17:30 - 24:00
PETRINJA - Izložba "Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski u obrani od Osmanlija" / IZLOŽBA

17.30 h Otvorenje izložbe "Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski u obrani od Osmanlija" (u organizaciji Društva Terra banalis, Hrvatski dom Petrinja, Petrinja) 17.30- 24.00 h Izložba "Vojna krajina, Banska krajina i Zrinski u obrani od Osmanlija" (u organizaciji Društva Terra banalis, Hrvatski dom Petrinja, Petrinja)

17:30 - 24:00
PETRINJA - Izložba „Petrinjska zemla, materijal“ / IZLOŽBA

17.30- 24.00 h Izložba „Petrinjska zemla, materijal“ (u organizaciji obitelji Bešlić, Konzervatorskog odjela u Sisku Ministarstva kulture, Galerije Krsto Hegedušić i Interpretacijskog centra baštine Banovine) (Galerija Krsto Hegedušić, Petrinja)

18:30 - 24:00
GLINA - Izložba o životu i radu slikara Zlatka Šulentića povodom 125. obljetnice rođenja Zlatka Šulentića / IZLOŽBA

18.30 h Predstavljanje povijesnih postrojbi Prve i druge banske pukovnije Otvorenje izložbe o životu i radu slikara Zlatka Šulentića povodom 125. obljetnice rođenja Zlatka Šulentića, autorice Lidije Klobučar, prof.pov.umj. (u organizaciji Društva Terra banalis, Hrvatski dom Glina, S. i A. Radića 10, Glina)

18:35 - 19:35
GLINA - Predavanje „Zlatko Šulentić - slikar putnik“ / PREDAVANJE

18.35 h Predavanje Lidije Klobučar, prof.pov.umj. pod nazivom „Zlatko Šulentić - slikar putnik“ (u organizaciji Društva Terra banalis Hrvatski dom Glina, S. i A. Radića 10, Glina)

18:00 - 24:00
GLINA - Stručno razgledavanje glinske stare gradske jezgre / STRUČNO VODSTVO

18.00-24.00 h Stručno razgledavanje najvažnijih zgrada i prostora glinske stare gradske jezgre uz vodstvo timova učenika Srednje škole Glina (polasci ispred zgrade Knjižnice i čitaonice svakih 30-45 minuta)

19:00 - 24:00
GLINA - Izložba „Hrvatska Kostajnica-Zrin-Gvozdansko“ / IZLOŽBA

19.00-19.15 h otvorenje izložbe o Terenskoj nastavi Srednje škole Glina u sklopu Dana europske kulturne baštine „Hrvatska Kostajnica-Zrin-Gvozdansko“ (u organizaciji Srednje škole Glina, Srednja škola Glina, Frankopanska 30)

19:20 - 24:00
GLINA - Izložba „Put kulture željeza Siska i Banovine“ / IZLOŽBA

19.20.-19.30 h otvorenje izložbe „Put kulture željeza Siska i Banovine“ (u organizaciji Gradskog muzeja Sisak, Srednja škola Glina, Frankopanska 30)

19:35 - 24:00
GLINA - Glinski sport / IZLOŽBA

19.35-19.45 h - otvorenje izložbe „Sportska povijest Grada Gline“ (u organizaciji Interpretacijskog centra baštine Banovine, Srednja škola Glina, Frankopanska 30) - prezentacija „Povijest školskog sporta u Srednjoj školi Glina“ (u organizaciji Srednja škola Glina, Frankopanska 30)

19:50 - 24:00
GLINA - U zdravom tijelu zdrav duh / RADIONICA

19.50- 20.15 h predstavljanje borilačkih sportova Wushu klub Kobra Glina, Wushu klub Glina (Srednja škola Glina, Frankopanska 30) 20.30- 21.30 h Igre djetinjstva, Zaboravljene ulične igre (Gumi-gumi, Deda-leda, školice, Crna kraljica, Olimpijada), Umne igre (u organizaciji Srednje škole Glina, Srednja škola Glina, Frankopanska 30) 21.35- 22.15 h Kviz o Olimpijskim igrama (u organizaciji Srednje škole Glina, Srednja škola Glina, Frankopanska 30) 22.20-23.20 h Sraz generacija u odbojci i graničaru (u organizaciji Srednje škole Glina, Srednja škola Glina, Frankopanska 30)

20:00 - 20:20
TOPUSKO - Projekt Cisterciti i Opatija Topusko / PREDSTAVLJANJE

20.00- 20.20 h Predstavljanje povijesnih postrojbi Prve i druge banske pukovnije Predstavljanje Projekta Cisterciti i Opatija Topusko (Opatija Beatae Virginis Mariae de Toplica), Park Opatovina, Topusko (u organizaciji Društva Terra banalis, Srednje škole Topusko, Općine Topusko, Turističke zajednice Topusko, ŽVA Petrus; park Opatovina Topusko) Donosimo svjetlo- osvjetljavanje i označavanje bakljama prostora crkve Bl. Djevice Marije u sklopu ostataka cistercitskog samostana u parku Opatovina u Topuskom Dramsko- scenski program: Život cistercita (u organizaciji Srednje škole Topusko)

20:20 - 20:35
TOPUSKO - Ambijentalna instalacija Melencolia II / PREDSTAVLJANJE

20.20 – 20.35 h Predstavljanje ambijentalne instalacije Melencolia II arhitekta i umjetnika Antonija Grgića u parku Opatovina u Topuskom

20:40 - 24:00
TOPUSKO - Izložba Integrirani dan Srednje škole Topusko: Cisterciti i Opatija Topusko / IZLOŽBA

19:00- 19:45 h Radionica krasopisa u okviru Projekta Cisterciti i opatija Topusko, voditeljica Slađana Majstorović, prof. (Narodna knjižnica i čitaonica Topusko) 20.40- 20.45 h Otvorenje izložbe Integrirani dan Srednje škole Topusko: Cisterciti i Opatija Topusko, (Narodna knjižnica čitaonica Topusko)

20:45 - 21:15
TOPUSKO - Predavanje Cisterciti i Opatija Topusko / PREDAVANJE

20.45-21.15 h Cisterciti i Opatija Topusko (Opatija Beatae Virginis Mariae de Toplica), dr. sc. Ana Novak¸ Narodna knjižnica i čitaonica Topusko

21:30 - 24:00
TOPUSKO - Izložba „AB INITIO AD FINEM (Povijesna lenta Topuskog)“ / IZLOŽBA

21.30-21.45 h Otvorenje izložbe „AB INITIO AD FINEM (Povijesna lenta Topuskog)“ (u organizaciji Interpretacijskog centra baštine Banovine, Hotel Top-terme Topusko)

22:00 - 24:00
TOPUSKO - Cistercitska večera / DRUŽENJE

Cistercitska večera (u organizaciji Općine Topusko, Turističke zajednice Općine Topusko, Hotel Top-terme, Topusko)

19:00 - 24:00
HRVATSKA KOSTAJNICA -"Kulturni krajolik Zrinska gora" / IZLOŽBA

19.00 h Otvorenje izložbe "Kulturni krajolik Zrinska gora" autorica Ivane Miletić, prof., dr.sc. Sanje Lončar i Kate Benac, dipl. ing. agr. vop. (u organizaciji Konzervatorskog odjela u Sisku Ministarstva kulture, Društva "Terra banalis", Javne ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko-moslavačke županije) (Hotel Central, Ulica Vladimira Nazora 1, Hrvatska Kostajnica)

19:15 - 20:00
HRVATSKA KOSTAJNICA - "Kulturni krajolik Zrinska gora" / PREDAVANJE

19.15-20:00 h predavanje Kate Benac, dipl. ing. agr. vop.(u organizaciji Konzervatorskog odjela u Sisku Ministarstva kulture, Društva "Terra banalis", Javne ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Sisačko-moslavačke županije) (Hotel Central, UlicaVladimira Nazora 1, Hrvatska Kostajnica)

20:00 - 20:30
HRVATSKA kOSTAJNICA- „Stoljeće sporta u Hrvatskoj Kostajnici“ / PREDAVANJE

20:00-20: 30 h Predavanje uz fotografije na temu „Stoljeće sporta u Hrvatskoj Kostajnici“ (u organizaciji Turističke zajednice Grada Hrvatske Kostajnice", Hotel Central, Ulica Vladimira Nazora 1, Hrvatska Kostajnica)

20:30- 21:30 -
HRVATSKA KOSTAJNICA- Prigodni glazbeni program / GLAZBENI PROGRAM

20:30-21:30 h Prigodni glazbeni program (u organizaciji Turističke zajednice Grada Hrvatske Kostajnice", Hotel Central, Ulica Vladimira Nazora 1, Hrvatska Kostajnica)

Sadržaj i oblikovanje programa: Društvo Terra banalis

Društvo Terra banalis

Frankopanska 30, Glina

Glina

Sisačko-moslavačka

17:00 - 24:00h

anarizmaul7@gmail.com

620